Багаторічна динаміка змін клімату та водного режиму Південного Буга в зоні впливу південноукраїнського енергокомплексу

  • Жолуденко О. О. ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища»
  • Бєлєвцев Р. Я. ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища»
  • Чумаченко С. М. Національний університет харчових технологій
  • Дерман В. А. Національний університет харчових технологій
  • Лисиченко К. Г. ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища»
  • Струнін І. В. Національний університет харчових технологій
  • Бугера М. А. Національний авіаційний університет
  • Кірієнко М. М. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
Ключові слова: річка Південний Буг, Південноукраїнський енергокомплеку (ПУЕК), водпост, метеостанція, Первомайськ, Олександрівка, клімат, водний режим, сток, Ташлицька гідроакумулююча електростація (ТГАЕС), середньорічна температура повітря, сума атмосферних опадів, середньорічні витрати води, різницеві інтегральні криві

Анотація

У статті проводиться аналіз багаторічної мінливості кліматичних факторів та водного режиму в межах зони впливу Південноукраїнського енергокомплексу. Для аналізу були використані ряди середньорічних, максимальних і мінімальних витрат води тривалістю до 2017 р. по водпостам Первомайськ (вище ПУЕК) та Олександрівка (нижче ПУЕК). Основні метеорологічні характеристики взяті по метеостанціям Первомайськ та Вознесенськ, оскільки вони розташовані найближче до зони впливу ПУЕК (вище та нижче). Для порівняння та кореляції даних з іншими періодами часу використано ряди метеорологічних показників за весь період спостережень, що проводяться з 1886 р.
Відмічається, що останні декілька десятиліть характеризуються значними темпами потепління, як в цілому по території України, так і в регіоні розташування ПУЕК. На фоні загального підвищення кількості опадів в холодний період року і взагалі річної суми атмосферних опадів, проявилася тенденція досить значного зменшення кількості атмосферних опадів в липні-серпні, причому це зменшення супроводжується істотним підвищенням температури повітря на 5±2оС.
Такі регіональні зміни клімату, в певній мірі, можуть стати причиною зменшення водності водойм, через збільшення випаровування при підвищення приземної температури та зменшенні кількості атмосферних опадів, особливо у верхів'ї та в середній частині басейну, а незначне підвищення кількості опадів в нижній частині басейну їх не компенсують (стік в цій частині басейну складає лише 17,5 % від річного стоку всієї річки). Формування водного режиму річки Південний Буг у районі розміщення ПУЕК, в останні десятиріччя відбувається на фоні позитивної фази коливань середньорічних температур повітря і негативної фази коливань опадів зимового сезону. Це призвело до суттєвого зменшення середньорічних витрат води р. Південний Буг на досліджувані території (по в/п Первомайськ на 20%, а по в/п Олександрівка – 30%).
У стоці річки багатоводний період, який розпочався з кінця 60-х років минулого століття, з 2007 року змінився маловодним циклом. Сезонний перерозподіл стоку річки з даної території став менш вираженим протягом року. Істотно зменшився сток у весняний період, і збільшився в літній, осінній та зимовий.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2021-02-12
Як цитувати
Жолуденко, О., Бєлєвцев, Р., Чумаченко, С., Дерман, В., Лисиченко, К., Струнін, І., Бугера, М. і Кірієнко, М. (2021) «Багаторічна динаміка змін клімату та водного режиму Південного Буга в зоні впливу південноукраїнського енергокомплексу», Науковий журнал «Інженерія природокористування» , (4(18), с. 124-132. doi: 10.37700/enm.2020.4(18).124-132.
Розділ
Якість, стандартизація, безпека, екологічність та ергономічність машин і технол

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають