Автоматизована система передачі даних про стан об’єктів критичної інфраструктури із застосуванням сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій

  • Чумаченко С. М. Національний університет харчових технологій
  • Парталян А. С. Міністерство оборони України
  • Мошенський А. О. Національний університет харчових технологій
  • Сукало М. Л. Національний університет харчових технологій
  • Філатова Л. Д. Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
Ключові слова: критична інфраструктура, діапазон частот, ретрансляція, маршрутизатор, пропускна здатність

Анотація

В статті приведено результати дослідження авторів щодо застосування сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій для передачі моніторингової інформації про стан об’єктів критичної інфраструктури. На сьогоднішній день ці об’єкти є ключовими для роботи систем життєзабезпечення країни та підтримки на належному рівні техногенної і кібербезпеки існуючої інфраструктури. Велике значення в умовах росту техногенних аварій і катастроф приділяється розробці сучасних підходів для системи попередження та моніторингу надзвичайних ситуацій на потенційно небезпечних об’єктах критичної інфраструктури. Значні зусилля зосереджуються на створенні реальних технічних рішень побудови бездротових сенсорних мереж з використанням інтелектуальних моніторингово-сигнальних датчиків, безпілотних літальних апаратів і геоінформаційних технологій для забезпечення оперативного моніторингу таких об’єктів та прилеглих територій.
Однією із ключових компонент такої технології є телекомунікаційна, що базується на нових підходах до реконфігурації радіомереж. Середовищем надійної передачі даних про стан об’єктів критичної інфраструктури може бути безпроводова радіомережа, яка буде функціонувати в складних умовах надзвичайних ситуацій. Враховуючи значну насиченість радіопростору задля уникнення взаємних завад треба орієнтуватися на регіональні стандарти, серед яких слід виділити LoRaWAN, що був розроблений компанією LoRa Alliance у 2015 році для забезпечення з’єднання з низьким енергоспоживанням для кінечних пристроїв, які працюють від акумуляторів. В статті деталізовано протоколи стандарту LoRaWAN та ключові підходи до розробки різних топологій таких радіомереж для регіонів Європи, США і Австралії. Проведено аналіз топологій безпровідних сенсорних мереж і їх прикладного застосування для створення різних радіомереж.
Цільовими клієнтами таких радіомереж є об’єкти критичної інфраструктури, наприклад атомні електростанції, регіональні сховища радіоактивних відходів, небезпечні хімічні виробництва й інші потенційно-небезпечні об'єкти, та служби ДСНС, що займаються моніторингом радіаційної й хімічної обстановки тощо.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2021-09-29
Як цитувати
Чумаченко, С., Парталян, А., Мошенський, А., Сукало, М. і Філатова, Л. (2021) «Автоматизована система передачі даних про стан об’єктів критичної інфраструктури із застосуванням сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій», Науковий журнал «Інженерія природокористування» , (3(21), с. 127-135. doi: 10.37700/enm.2021.3(21).127-135.
Розділ
Автоматизація та інформаційні технології в природокористуванні

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають