Використання органічних добрив: економічно–екологічні аспекти

  • Мельник В. І. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
  • Романашенко О. А.
  • Циганенко М. О. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
  • Фесенко Г. В. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
  • Калюжний О. А. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
  • Качанов В. В. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
  • Романашенко І. О. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
Ключові слова: органічні добрива, грунт, гумус, мінеральні добрива, тваринництво, урожайність, солома, ефективність, екологія, економіка, сільське господарство

Анотація

В статті зазначено, що ґрунти України, перш за все, чорноземи – є найкращими у світі за потенціалом родючості і останнім часом, внаслідок відхилення технологій від загальноприйнятих розроблених зональних рекомендацій та порушення основних законів землеробства, все більше втрачають основні показники родючості. Погіршується їх структура, зменшується вміст гумусу, органічної речовини, макро- та мікроелементів.
До основних причин зменшення вмісту гумусу слід віднести надміру його мінералізацію при вирощуванні інтенсивних сільськогосподарських культур, недотримання науково обґрунтованих сівозмін і розвиток ерозійних процесів. Проте одним із визначальних чинників його зниження є скорочення обсягів внесення органічних добрив.
Для забезпечення бездефіцитного балансу гумусу необхідно щороку вносити 340 млн т органічних добрив, тоді як у 2019 р. внесено лише 11,3 млн т, тобто 3,0 % від необхідного обсягу.
Зменшення обсягів внесення органічних добрив із розрахунку на 1 га (на 85%) зумовлено тим, що поголів’я худоби в Україні зменшується з кожним роком. Зокрема, поголів’я свиней скоротилося від 19946,7 тис. голів у 1990 р. до 6163,1 тис. голів у 2020 р. та великої рогатої худоби від 25194,8 тис. голів до 3408,2 тис. голів відповідно.
Проблема збагачення грунту поживними речовинами може бути максимально швидко вирішена за рахунок широкого використання побічної продукції рослинництва. Цей простий, але достатньо ефективний спосіб отримав багато позитивних відгуків, підтверджених науковими результатами.
Також вирішення виявлених проблем пропонується здійснити за допомогою посилення державного контролю за рахунок створення районних представництв, наукових консультаційних центрів, регіональної мережі надання дорадчих послуг, запровадження заходів із стимулювання розвитку тваринництва, посилення контролю за експлуатацією угідь відповідно до їх цільового призначення та науково обґрунтованої агротехніки.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2020-12-24
Як цитувати
Мельник, В., Романашенко, О., Циганенко, М., Фесенко, Г., Калюжний, О., Качанов, В. і Романашенко, І. (2020) «Використання органічних добрив: економічно–екологічні аспекти», Науковий журнал «Інженерія природокористування» , (3(17), с. 29-34. doi: 10.37700/enm.2020.3(17).29-34.
Розділ
Інтенсивні та екологічно ощадні технології рослинництва

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 > >>