Організація першої допомоги в умовах надзвичайних ситуацій: світовий досвід

  • Ляшенко С. О. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка (м.Харків, Україна)
  • Фесенко А. М. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка (м. Харків, Україна)
  • Кісь В. М. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка (м. Харків, Україна)
  • Юрченко В. В. Харківська зооветеринарна академія (м.Харків, Україна)
Ключові слова: надзвичайна ситуація, система управління ліквідацією надзвичайної ситуації, сортування – стабілізація – транспортування, управління ризиками, медицина катастроф

Анотація

Стаття розглядає світовий досвід при організації надання першої допомоги в умовах надзвичайної ситуації. Науково-технічний прогрес не лише не зменшив імовірність виникнення надзвичайних ситуацій, а й лише збільшив їх и кількість через виникнення техногенних катастроф, небезпеку тероризму, зміни клімату, що додаються до природних небезпек та пандемій. Допомогти людям врятуватися і вижити в таких ситуаціях – складна задача, що стоїть перед владою та рятувальними службами. Аналіз показує, що в різних країнах використовується різні підходи до надання першої допомоги, до розподілу обов’язків та системи взаємодії різних служб в умовах надзвичайних ситуацій. Знання цих особливостей здатне вдосконалити і систему надання першої допомоги в Україні. Важливим результатом проведеного аналізу є усвідомлення ключової ролівстановлення взаємодії різних гілок влади з швидким зворотним зв’язком. Досвід ліквідації катастроф у США та Японії, зокрема, передбачає формування невеликих команд (не більше 5-7 осіб) для вирішення якоїсь однієї певної задачі. Керівництво системою надання першої допомоги має складатися з керівника, його замісника (для можливості відпочинку при цілодобовому проведенні робіт), спеціалістів у галузі зв’язків з медіа, безпеки, служби логістики та фінансів. Трьома основними задачами надання першої медичної допомоги є сортування, стабілізація та транспортування постраждалих до найближчих обладнаних лікарень. У країнах з високою небезпекою природних катастроф важливими є профілактичні заходи в будівельній галузі, що допоможе попередити великі руйнування та спростити процедуру розчищення завалів. Куба, один з світових лідерів у галузі протидії природним катастрофам, основну увагу направляє на швидкодіючу систему евакуації населення, оповіщення та щорічні дводенні тренінги поведінки населення у надзвичайних ситуаціях. Цей досвід має бути врахований при розробці конкретних протоколів надання першої допомоги в Україні. Відсутність розробленого чіткого порядку дій та чіткого розподілу обов’язків відповідно до потреб надзвичайних ситуацій – основні фактори, що зменшують ефективність системи надання першої допомоги в Україні.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2021-11-12
Як цитувати
Ляшенко, С., Фесенко, А., Кісь, В. і Юрченко , В. (2021) «Організація першої допомоги в умовах надзвичайних ситуацій: світовий досвід», Науковий журнал «Інженерія природокористування» , (2(20), с. 100-105. doi: 10.37700/enm.2021.2(20).100-105.
Розділ
Якість, стандартизація, безпека, екологічність та ергономічність машин і техно